Jump to content

Pozdrav ekipa!

Dobrodošli na novi ArenaWii forum. Za puni pristup forumu potrebno se ulogirati s postojećim detaljima ili obaviti novu registraciju, koja se odradi u svega par klikova.  Nakon nje slijedi uređivanje vašeg profila, zatim su vam otvorena vrata svih podforuma na novom ArenaWii forumu... Sretno! :)

Stari korisnici, resetajte vaše lozinke - iste se nisu prebacile zajedno s migracijom!

Sign in to follow this  
m4r1ju4n

Switch prvi dojmovi i impresije

6 posts in this topic

Nikada nisam bio fan Nintendo kućnih konzola. Sjećam se sredine 80-ih kada je NES u jednom osječkom komisionaru mjesecima bio neprodan ali su to bila vremena Spectruma, Commodore-a i ostalih osam bitnih kraljeva računalne revolucije u našim krajevima. Kako je tada vladala zabrana uvoza računala do 50 funti bilo je zanimljivo što su ljudi sve radili da bi kući donijeli
Commodore, Amstrad, Atari ili Amigu. Spektruma zbog gumene tipkovnice si mogao prenijeti kao programator za veš mašinu. Ni devedesete nisu donijele nekako veliko zanimanje za SNES, osim što se vikendom iz videoteke posuđivala konzola da bi se odigrao Super Mario ili Zelda. Vremena N64 i GameCube-a je zasjenila pojava PlayStation konzola a ja sam i dalje bio vjernik računala
kao ultimativne igraće platforme. Za mobilno igranje bili su mi dovoljni GBA, kasnije i Nintendo DS. Sve je ipak promijenio rođendan jednog klinca kojem sam za rođendan morao kupiti igru za Nintendo Wii u sterilno bijeloj kutiji koja je savršeno pristajala uz sterilno bijelu konzolu sa čudnim upravljačima. Ljubav na prvi pogled traje još i danas, 10 godina nakon kupovine 
te čudne konzole koja je u svoje vrijeme, osim koncepta "ležiš i igraš", bitno poboljšala koncept igrivosti i interakcije igrača sa igrom koja se i danas uglavnom svodi na stiskanje smjera i odabir radnje. Wii U i ostale konzole posljednje generacije nisam ni kupovao jer osim bolje grafike ne nude ništa novo.E onda sam prošle godine naletio na glasine kako će Nintendo izdati novu konzolu pa sam sa vremena na vrijeme bacio oko na temu Nintendo NX-a koja se prilično brzo istrošila jer Nintendo nije baš ništa izbacio za javnost sve do službene najave i kasnije službenog predstavljanja. Od tada sam pogledao tonu Jubito videa i unatoč svemu odlučio prednaručiti Switch.

Kutija
Konačno odmak od bolničko bijele sterilnosti. Iako je ovaj put dominira crvena boja mada nenametljivo. Palac gore.

Konzola
O njenim karakteristikama znaju i predškolska djeca. Običan 6,2 inčni tablet ugodne crne boje, tanak ali sa puno procesorske i grafičke snage upakirano na takav prenosni uređaj.

Kontroleri
Sa konzolom dobijate dva kontrolera sa hrpom tehnologije za koju kod konkurencije morate nadoplatiti. Kod odkutijavanja sam primjetio da nisu baš lagani. Baterije na kontrolerima se pune dok sa konzolom stoje udokirani, vrijeme pražnjenja je između 18 i 20 sati.

Dock
Simpa komad plastike kojeg stavite ispred TV-a, ne smeta pogledu i nenametljiv je.

JoyCon grip
U njega ulažete lijevi i desni kontroler. Služi za upravljanje i sinkronizaciju.

Za početak možemo krenuti sa minusima:
 - nedovoljno memorijskog prostora
 - kontroleri su unatoč težini maleni pa će ovaj problem pogoditi odraslu djecu preko 190 cm. Nedostatak D pada nije problem koliko asimetrija komandi koja će biti izražena kod multiplayera sa više igrača.
 - grip je malen (opet u problemima oni sa većim šapama ukoliko budu igrali više od dva sata). Na desnom joyconu udaljenost palca i kažiprsta  je veća od ergonomski preporučene. Nema izlaz za punjenje.
 - stražnji držač (kickstand) konzole ne ulijeva povjerenje.Smješten je na desnoj strani konzole pa radnje poputa paljenja, pojačavanja i smanjivanja zvuka u tabletop modu će uzrokovati prevrtanje konzole. Po meni najlošiji dio konzole kojem je jedina namjena biti poklopac za dodatnu memorijsku karticu.
 - cijena dodataka. Za bilo kakvo ugodnije igranje viši će ljudi morati kupiti dodatke poput procontrolera, držač konzole sa više kuteva podešavanja. Jedino dobro u ovome je što je Nintendo odmah dao licencu Logic 3, Horiju i ostalim 3rd party proizvođačima dodatne opreme pa neće toliko  financijski boljeti ali će ipak boljeti. Ukoliko želite igrati duže od preporučenog vremena baterije treba vam jak powerbank i to nikakav kineski jeftilen.
Sama cijena konzole nije problem ali baš ne dobijete previše unatoč hrpetini nove tehnologije za razliku od konkurencije.

Plusevi
Sve ostalo.

Možda ovo sve zvuči šturo ali ja ću biti zadovoljan ukoliko sam nekom pomogao u odluci o kupovanju ili nekupovanju konzole. Mislim da je ovo dovoljno i ne treba više.

BotW
I kada misliš da je Nintendo rekao posljednju riječ za Zeldu opet će vas ugodno iznenaditi. Kutija igre je manja od mog dlana (194 cm sam visok) i kao što napisah rekli su zbogom bolničko bijeloj boji. Sadrži samo kertridž i ništa više. Već sam vidio da su Gamescore i IGN dali čistu desetku i to zasluženo.

Zaključak
Nintendo nastavlja po svome i podigao je ljestvicu. Trenutno na tržištu mu je konkurent jedna SteamOS (ili Win10 konzola). I dalje je to FAMICOM konzola na kojoj će svatko naći ono što njemu paše. Dev kitovi su puno jeftiniji od konkurencije pa se samo do kraja godine očekuje oko 60 indie naslova. Raduje i najava naslova sa GameCube-a. Ukoliko godišnja pretplata za online usluge bude manja od konkurencije veselju neće biti kraja. Ukoliko ne budem toliko ažuran u davanju odgovora po ovom topicu to je zbog toga što kraljevstvo Hyrule treba moje intelektualne i borilačke sposobnosti. Imama dovoljno grickalica, Osječkog i pelena za odrasle. Do čitanja. 

Ljudi, Super Mario Odyssey uskoro izlazi i sve me više vuče da si ozbiljno uzmem uzmem Switch zajedno sa njime. Ima tko kakve preporuke kako da najjeftinije prođem? Nije problem niti da se zapicim do italije/austrije na jedan dan u shopping, ako su velike razlike u cijeni kod njih i nas ;D

Mene isto tako vuče i iste planove kao ti imam i kemijam :D . Nažalost ovaj forum ti je zamro, predi na reboot forum tam je dosta aktivan nintendo community.

On ‎9‎/‎19‎/‎2017 at 6:57 PM, antonf777 said:

Ljudi, Super Mario Odyssey uskoro izlazi i sve me više vuče da si ozbiljno uzmem uzmem Switch zajedno sa njime. Ima tko kakve preporuke kako da najjeftinije prođem? Nije problem niti da se zapicim do italije/austrije na jedan dan u shopping, ako su velike razlike u cijeni kod njih i nas ;D

e a zasto, ako mozes naruciti s amazon.de?